Volnočasové aktivity v létě, při nepřízni počasí a v zimních měsících

Tipy pro volný čas v létě


Okolí našich apartmánů Vám nabízí bohatou nabídku volnočasových aktivit pro každé počasí a roční období, které uspokojí příznivce aktivního trávení volného času všech věkových kategorií.

Cyklistika

Okolí Lipna je protkáno desítkami značených cyklotras různých náročností. Pro příjemný rodinný výlet doporučujeme projížďku okolo lipenského jezera, pro náročnější sportovci, kteří si chtějí „dát do těla“, bude opravdovou výzvou stoupání na Svatý Tomáš ke zřícenině Vítkův Kámen nebo na Alpskou vyhlídku.

Inline bruslení

Frymburk na Lipně se stal díky nové dlouhé Jezerní inline stezce opravdovým rájem inline bruslařů. Trasa s příjemným profilem, který vyhovuje dětem i začátečníkům, vede podél břehu Lipna a díky umělému osvětlení si můžete užít i romantické večerní bruslení.

Nordic walking

Okolní smrkové a smíšené lesy s četnými turistickými stezkami jsou ideální volbou pro zdravou severskou chůzi s holemi. Během procházky nádhernou šumavskou krajinou procvičíte až 90% svalů Vašeho těla a ještě se podíváte na překrásná místa. My doporučujeme výlet z Frymburku ke kapli na kopci sv. Marta, odkud budete mít Lipno jako na dlani a dobré viditelnosti uvidíte i Alpy.

Vodní dobrodružství

Rozsáhlá vodní plocha Lipna doslova vyzývá k vodnímu dobrodružství. V půjčovně na Frymburské pláži si můžete vyzkoušet pohodlné rodinné elektročluny nebo plachetnice s velmi snadným ovládáním. Ani nepotřebujete mít žádnou řidičskou licenci. Na mořském kajaku se speciálním pohonem připomínající ploutve tučňáka poznáte krásy jihočeského moře a ještě uděláte něco pro Vaši kondici.

Rybaření

Lipno patří mezi nejoblíbenější rybářské revíry a v zátokách okolo Frymburku se zatopenými částmi původní obce se každoročně uloví krásné trofejní kusy dravých i kaprovitých ryb. Nejčastěji lovenou rybou bývá kapr, štika, candát, bolen a pstruh duhový. Rybářskou povolenku je možné kdykoli zakoupit v cestovní agentuře OTRE.

Houbaření

Jakmile příroda signalizuje příchod léta, promění se lesy okolo Frymburku v oblíbená houbařská místa. Ideální období je během léta po deštivém počasí, které zaručuje bohatou úrodu hlavně hřibovitých hub. Místní rodáci vstávají časně zrána a vracejí se s plným košem. Kromě hub rostou v místních lesích hojně sladké borůvky a brusinky.

Tenis

Ve Frymburku si můžete kdykoli zahrát tenis na kvalitně připraveném kurtu s antukovým nebo umělým povrchem. Kurty se nacházejí v tenisovém klubu u autobusového nádraží a na frymburské pláži. Tenisová sezóna trvá od května do konce září.

Bobová dráha

Bobová dráha v Lipně nad Vltavouje ideálním celoročním cílem pro všechny, kteří preferují aktivní využití volného času. Svojí délkou (1 km), rozmanitostí (21 zatáček, 2 tunely a terénní zlomy) i umístěním v překrásné přírodě s úchvatnými výhledy na Lipenské jezero se lipenská bobovka řadí k absolutní světové špičce. Na bobové drze si na své přijdou rodiče s dětmi již od 3 let. Od 8 do 100 let pak hravě zkrotí bob sami nebo ve dvojici. Po vzrušujícím zážitku z dlouhé jízdy je Vám k dispozici terasa našeho Bobistra s pestrým sortimentem nápojů a rychlých jídel. Zcela nový altán s krbem slouží k zahřátí a odpočinku bobistů i ostatních návštěvníků. V našem areálu je rovněž celoročně v provozu dřevěné dětské hřiště i originální skluzavka zabudovaná v zemi. Fotbálek si můžete zahrát na bezprostředně sousedící pobytové louce.

FRYMBURK A OKOLÍ


Frymburk je malebné rekreační městečko, rozkládající se na poloostrově u lipenského jezera. Převozem je možné se dostat na druhý břeh, do Chráněné krajinné oblasti Šumava. První písemná zmínka o Frymburku je z roku 1277. Původně náležel pánům z Krumlova a po roce 1302 Rožmberkům. Původně trhové městečko s plátenickou tradicí z konce 13. století leželo na obchodní stezce z Horního Rakouska do Čech. Rožmberkové zřídili u mostu přes Vltavu mýto zmiňované již roku 1305. Městečkem je od roku 1379. Roku 1492 propůjčil městysi Petr Vok z Rožmberka městské právo, podle nějž bylo obyvatelstvo Frymburku osvobozeno od odúmrti. Vilém z Rožmberka udělil měšťanům právo vařit pivo. Císař František II. potvrdil Frymburku privilegium, ve kterém se praví, že již císař Josef II. dne 28.4.1789 dal městu týdenní trh na každé úterý a výroční trh (jarmark) na den svaté Anny.

KULTURA & PAMÁTKY


Kostel sv. Bartoloměje založen před rokem 1277, přestavěn pozdně goticky kolem roku 1530, znovu v letech 1649-1652 a roku 1735. Věž zvýšena či nově postavena novogoticky roku 1870.
 • Morový sloup na náměstí
 • budova staré školy
 • v parčíku na náměstí zachován pranýř se zvonkem z roku 1651
 • mariánský sloup z roku 1635
 • kamenná kašna z roku 1676
 • žulový vodní kanál
 • kamenná mohyla s bronzovým reliéfem Adalberta Stiftera
 • Vítkův hrádek - založen ve 13. století
 • veřejná knihovna


Tipy pro nepříznivé počasí


Už dávno ve Frymburku neplatí, že deštivé počasí znamená konec letní dovolené. Na výběr máte bohatou nabídku aktivit pod střechou, které uspokojí každého.

Wellnesscentrum v Hotelu Frymburk

Největší wellnesscentrum v České republice jen 5 minut chůze od apartmánových domů.
 • akvapark s tobogánem, plaveckým bazénem, divokou řekou s protiproudem, jacuzzi, parní komora a další atrakce.
 • saunový svět, pára, Kneippův chodník, relaxační místnost, večerní medové a jiné speciální saunové ceremoniály.
 • četné wellness&spa služby, masáže, kosmetické procedury, solná jeskyně
 • bowling, squash, fitness – kardio zóna, spinning, atd.

Aquaworld Lipno nad Vltavou (8 km)

Vodní ráj Aquaworld je skvělým místem, kde je možné relaxovat za každého počasí. Můžete zde odpočívat ve vířivce a při tom se kochat nádherným výhledem na Lipenské jezero nebo si zaplavat v plaveckém bazénu. Vaše děti se mohou vydovádět na vodní skluzavce a v bazénu s protiproudem.

Pro celkové uvolnění těla i mysli můžeme doporučit finské sauny s vůní bylinkových esencí nebo masáže zaměřené na celé tělo, nebo jeho jednotlivé části.

Aquaworld je i ideálním místem pro relaxaci po aktivně prožitém dnu. Stále častěji se také stává místem pro uskutečnění školních plaveckých výcviků. Vodní radovánky si mohou užít též handicapované osoby díky bezbariérovému přístupu a bazénovému zvedáku Delfín.

Sportovní krytá hala Lipno nad Vltavou (8 km)

Moderní sportovní hala s kurty pro tenis, squash a badminton, lezeckou stěnou či golfovým trenažérem.


Tipy pro zimní aktivity


Skiareál Lipno

Skiareál Lipno č. 1 v Čechách pro lyžování rodin s malými dětmi a úplné začátečníky. U lyžařů je oblíben hlavně díky příjemným a mírným sjezdovkám, které jsou vhodné pro rychlé zvládnutí základů jízdy na lyžích či snowboardu. Děti nejvíce ocení dětské výukové hřiště Foxpark kapitána Lipánka se třemi komfortními pojízdnými pásy a zábavnou formou výuky lyžování pod dohledem maskota lišáka Foxe a kapitána Lipánka. Ve Skiareálu Lipno najdete tři moderní čtyřsedačkové lanovky a komfortní pojízdné pásy v dětském parku.

Skiareál Hochficht

Skiareál Hochficht je druhým největším skiareálem v Horním Rakousku a od lipenského jezera je vzdálen jen několik minut jízdy autem nebo skibusem. Lyžování na Hochfichtu představuje kvalitu srovnatelnou s některými alpskými středisky, a proto je Hochficht rok od roku oblíbenější u českých lyžařů.

Skiareál Sternstein

Sternstein je útulný a přátelský rakouský skiareál, který leží hned za hraničním přechodem Vyšší Brod – Studánky u lázeňského městečka Bad Leonfelden. Lyžování na Sternsteinu je velmi oblíbené u českých lyžařů díky snadné dostupnosti jen cca 35 minut jízdy autem od Frymburku.

Běžecké stopy v areálu Lipno nad Vltavou – Frymburk

Středně náročné běžecké stopy pro klasický styl i bruslení se táhnou mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem okolo Alpské vyhlídky pod vrcholem Kaliště (993 m). Najdete zde hned několik okruhů s členitým terénem, který nabízí spíše táhlá a delší stoupání, příjemné rovinky a také rychlejší sjezdy. Většina běžeckých stop v areálu Lipno nad Vltavou - Frymburk je ukryta před větrem v lese a tyto běžecké stopy jsou vhodné spíše pro pokročilejší běžkaře. Běžecké stopy jsou propojeny s běžeckým areálem na frymburských loukách.

Nástupní místa na běžecké stopy v areálu Lipno – Frymburk:
 • bývalé parkoviště Skiareálu Lipno nad obcí Lipno nad Vltavou
 • parkoviště Na Františku (při cestě na vrchol Kramolín)
 • za Frymburkem u střelnice ve směru na Malšín

Běžecké stopy ve Frymburku (frymburské louky)

Běžecké stopy na frymburských loukách se táhnou směrem ke střelnici a pak do osady Svatonina Lhota. Tyto běžecké stopy jsou díky své nízké náročnosti vhodné pro začátečníky, rodiny s dětmi nebo seniory.

Běžecké stopy ve Frymburku jsou nejlépe dostupné z parkoviště u Wellnesshotelu Frymburk nebo u fotbalového hřiště. Ve Frymburku na náměstí a u wellnesshotelu jsou otevřeny půjčovny běžek s mazacím servisem.

Nástupní místa na běžecké stopy ve Frymburku (frymburské louky):
 • parkoviště u wellnesshotelu
 • parkoviště u fotbalového hřiště

Běžecké stopy na zamrzlém Lipně vedle bruslařské dráhy

Zamrzlá hladina Lipna nabízí v případě příznivých podmínek s bezpečnou tloušťkou ledu skvělé a zároveň naprosto ojedinělé možnosti k běžkování. Rozběhnout se můžete prakticky kamkoli, ale nejkrásnější výlet na běžkách je mezi Frymburkem – Přední Výtoní a Lipnem nad Vltavou. Běžecké stopy na zamrzlém Lipně vedou podél bruslařské dráhy. Pokud na ledě neleží velká vrstva sněhu, je zamrzlá hladina Lipna výborná především pro bruslařský styl. Výhradně rovinatý terén je ideální pro děti a seniory. Na nástupních místech ve Frymburku a Lipně nad Vltavou se nachází stánky s občerstvením.

Nástupní místa na běžecké stopy u bruslařské dráhy Frymburk – Lipno nad Vltavou:
 • bruslařská dráha pod kostelem ve Frymburku
 • bruslařská dráha v Přední Výtoni
 • bruslařská dráha pod Marínou Lipno v Lipně nad Vltavou

Bruslení na Lipně

Lipno zamrzá většinou v prosinci a bruslit se dá do konce února. Upravený led pro bruslení najdete na trase Frymburk - Lipno nad Vltavou - Přední Výtoň. V místních turistických infocentrech (Frymburk, Lipno n/V) Vám také poradí, zda je vstup na led bezpečný.

Z Lipna se tak stalo největší kluziště v ČR - brusle na Lipno s sebou :-) Oblíbená začíná být i jízda na kole po zamrzlé hladině Lipna (protože je led pokrytý tenkou vrstvou sněhu, jede se na kole bez problémů).

Na led vstupujte vždy na vlastní nebezpečí! Nechoďte bruslit sami, bruslete pouze po udržované bruslařské dráze, kde je síla ledu pravidelně kontrolována. Aktuální informace o stavu bruslařské dráhy Vám rádi sdělí v turistických infocentrech.